Zejść na Ziemię

  • by

Polecamy film „Zejść na ziemię” (ang. Birds Eye View At The Killings) w reżyserii Michała Nekanda-Trepka. Unikatowe zdjęcia odnalezione w waszyngtońskim archiwum ilustrują losy Warszawy podczas wojny. To również rekonstrukcja Powstania Warszawskiego z udziałem byłych żołnierzy Wehrmachtu, cywili i powstańców wspominających tamte dni po latach.

Film trwa 46 minut i można go było zobaczyć na festiwalu filmów dokumentalnych Prowincjonalia 2012.
Za TVP.PL :
Film przedstawia dokumenty i sytuacje zupełnie nie znane do tej pory, a dotyczące historii Warszawy w czasie II Wojny Światowej, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego.
Pokazane przy pomocy najnowszej techniki cyfrowej pozwolą na nowy typ narracji filmowej relacjonującej ten dramatyczny czas.
W National Archives w College Park na przedmieściach Waszyngtonu jest największe na świecie archiwum dokumentacji foto-filmowej. Walkowski opowiada o odnalezieniu po 60 latach w tym archiwum tysięcy nieznanych dotąd zdjęć lotniczych i naziemnych okupowanej Warszawy. Najpierw zaprezentowane zostaną materiały ukazujące życie w Warszawie aż do wybuchu Powstania, m.in.: żydowskie dzieci w getcie i Niemców do nich strzelających, kobietę skaczącą z dzieckiem z balkonu płonącego domu.
1 sierpnia 1944 zdjęcia naziemne pokazują zrywanie flagi ze swastyką z gmachu PKO przy ulicy Jasnej 9 oraz walki przy ulicach Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Jest to pierwsze zdjęcie dokumentujące walki powstańcze. Potem widać budowanie barykad, uliczne walki, płonące domy Zdjęcia walk uzupełnią wypowiedzi ludzi, m. in. Antoniego Tomiczka i historia jego pierwszego lotu nad Warszawę (sierpień 1944r.), który mógł się tragicznie skończyć. Wszystko zostanie też uzupełnione niemieckimi kronikami filmowymi, m. in. pokazującymi ostrzał miasta. Zdjęcia lotnicze i naziemne w czasie Powstania Warszawskiego pokazują jak stopniowo miasto zamienia się w ruinę.